Przejdź do treści

Dziecko w szpitalu

Drodzy rodzice,

pobyt w szpitalu jest zazwyczaj zarówno dla dziecka jak i jego rodziców trudnym doświadczeniem. Poniżej publikujemy kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne w przygotowaniu Waszego Dziecka do hospitalizacji.

W okresie poprzedzającym pobyt w szpitalu wskazane byłoby:

  • przeprowadzenie dostosowanej do wieku dziecka rozmowy na temat pobytu w szpitalu (wyjaśnienie co to za miejsce, dlaczego dziecko musi w nim zostać i co będzie się z nim działo)
  • wspólne czytanie książek, których akcja dzieje się w szpitalu i ich omawianie np. „Franklin idzie do szpitala”, „Zuzia w szpitalu”
  • zabawy w szpital – podawanie leków, zakładanie wenflonów, robienie zastrzyków ulubionej lalce czy misiowi (pomocne mogą okazać się zabawki typu „Mały doktor”)

Warto zabrać do szpitala ulubiona przytulankę, zabawki (bezpieczne, niehałaśliwe), książeczki, gry, kolorowanki czy fotografię bliskich osób.

Niezwykle ważna w trakcie hospitalizacji jest obecność rodzica lub innego bliskiego członka rodziny przy dziecku, mówienie mu prawdy np. że może odczuwać ból przy ukłuciu, ale on szybko minie. W czasie badań i zabiegów należy zaakceptować lęk dziecka, nie zawstydzać go, że się boi i płacze – należy je wspierać i chwalić za odwagę.