Przejdź do treści

Informacje o Obszarze COVID w Szpitalu

Na tej stronie umieszczane i regularnie aktualizowane będą informacje na temat działania Obszaru Covidowego w SP ZOZ w Szamotułach, przydatne Pacjentom Szpitala i mieszkańcom powiatu szamotulskiego.


UWAGA!

Od 14 marca 2022 r. do pracy powróciły wszystkie oddziały szpitalne.

Przypominamy, że cały czas nieprzerwanie działają wszystkie poradnie specjalistyczne (chirurgii naczyniowej, chirurgii ogólnej, chorób płuc i gruźlicy, diabetologiczna, dermatologiczna, położniczo-ginekologiczna, kardiologiczna, neurologiczna, okulistyczna, ortopedyczna, otolaryngologiczna, reumatologiczna, urologiczna, zdrowia psychicznego, medycyny pracy) oraz pracownie (RTG, USG, Tomografii Komputerowej, EKG, EEG, Serologii, Endoskopii, Zakład Fizjoterapii oraz Laboratorium).


Bez zmian funkcjonują również Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna, Poradnia Lekarza Rodzinnego, a zwłaszcza Pogotowie Ratunkowe.


W sprawach, które zagrażają życiu i zdrowiu prosimy o kontakt do Centrum Powiadamiania Ratowniczego pod numer 112. Pacjenci potrzebujący pomocy medycznej mogą skorzystać również z bezpłatnej infolinii NFZ, która jest czynna całodobowo, przez 7 dni w tygodniu. Numer infolinii: 800 190 590.


NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

 

Jakie są zmiany w funkcjonowaniu poradni specjalistycznych i pracowni?

Wszystkie poradnie specjalistyczne (chirurgii naczyniowej, chirurgii ogólnej, chorób płuc i gruźlicy, diabetologiczna, dermatologiczna, położniczo-ginekologiczna, kardiologiczna, neurologiczna, okulistyczna, ortopedyczna, otolaryngologiczna, reumatologiczna, urologiczna, zdrowia psychicznego, medycyny pracy, pediatryczna poszpitalna) oraz pracownie (RTG, USG, Tomografii Komputerowej, EKG, EEG, Serologii, Endoskopii, Zakład Fizjoterapii oraz Laboratorium) działają bez zmian.


Czy mogę skorzystać z gabinetu lekarza rodzinnego lub Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej?

Gabinety lekarzy rodzinnych oraz Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna funkcjonują bez zmian.

Gabinety lekarzy rodzinnych działają od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 18:00.

Natomiast Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00 - 8:00 oraz całodobowo w soboty, niedziele oraz święta.

Jeżeli chcesz skorzystać z Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, zadzwoń pod numer tel. 61 292 65 38 lub 61 292 65 32. Lekarz udzieli Ci porady telefonicznej i zadecyduje, czy konieczna jest wizyta na miejscu.

Przypominamy! Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna jest jedynie przedłużeniem pracy gabinetu lekarza rodzinnego. Nie zastępuje ona SOR-u oraz innych oddziałów szpitalnych.

Skorzystanie ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej jest uzasadnione w przypadku:

  • nagłego zachorowania,
  • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy,
  • gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Czy są inne miejsca, w których mogę uzyskać porady lekarskie?

Pacjenci potrzebujący pomocy medycznej mogą skorzystać z bezpłatnej infolinii NFZ, która jest czynna całodobowo, przez 7 dni w tygodniu. 
Numer infolinii: 800 190 590.

W sprawach, które zagrażają życiu i zdrowiu prosimy o kontakt do Centrum powiadamiania ratunkowego pod numer 112.

W razie potrzeby zasięgnięcia po poradę lekarską prosimy przede wszystkim o kontakt ze swoim lekarzem rodzinnym. Jednakże, w niektórych przypadkach pomocy lekarskiej mogą udzielać pracownicy aptek:

  • interakcje pomiędzy lekami,
  • wystawianie recept farmaceutycznych,
  • pomiar ciśnienia,
  • opieka farmaceutyczna,
  • instruktaż stosowania inhalatorów,
  • przegląd lekowy.

Gdzie mogę udać się w razie sytuacji zagrażającej życiu?

Przede wszystkim prosimy o kontakt do Centrum powiadamiania ratunkowego pod numer 112. Dyspozytor Wielkopolskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu po rozpoznaniu sytuacji zadecyduje o wysłaniu dostępnego ambulansu ratowniczego.


W SP ZOZ w Szamotułach możliwe jest wykonanie testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 odpłatnie, bez skierowania od lekarza. W tym celu należy umówić się na termin pobrania wymazu dzwoniąc pod numer tel.: 798 891 408.

Wszelkie informacje na temat wymazów komercyjnych można uzyskać pod tym samym numerem.

Aktualny cennik świadczeń znajduje się na stronie: szamotuly.med.pl/strona/cennik-i-metody-platnosci.