Ważny numer telefonu:
+48 61 29 26 507 - Pracownia
+48 61 29 26 544 - Rejestracja
INFORMACJA DLA PACJENTÓW PRZYJMOWANYCH NA BADANIE KOLONOSKOPII
W WARUNKACH SZPITALNYCH
Przygotowanie do badania gastroskopii
Przygotowanie do badania kolonoskopii
Szanowni Państwo,
prosimy o zastosowanie się do poniższych zaleceń mających ułatwić Państwu przygotowanie się do badania kolonoskopii.
- Kolonoskopia to badanie umożliwiające dokładne obejrzenie błony śluzowej całego jelita grubego za pomocą giętkiego videoendoskopu.
- Przygotowanie do badania jest bardzo ważne, ponieważ od tego zależy dokładność przeprowadzonego badania. Niedostateczne przygotowanie skutkuje: ryzykiem przeoczenia zmian w jelicie albo koniecznością powtórzenia badania.
Bardzo prosimy o uważne przeczytanie i przestrzeganie zaleceń:
- Na 7 dni przed badaniem należy:
- odstawić leki zawierające żelazo,
- wykluczyć z diety tłuste wędliny i mięso,
- nie jeść owoców pestkowych: winogrona, kiwi, truskawki, arbuz, jagody,
- nie jeść pomidorów i nie pić soków pomidorowych,
- wykluczyć ziarniste pieczywo, mak, pestki siemienia lnianego.
- Na 3 dni przed badaniem nie jeść: świeżych owoców i warzyw (sałata, zielony groszek, kukurydza),
- nie pić napojów gazowanych i mleka.
Zalecana dieta płynno-papkowata: kisiel, kleik, kaszka na wodzie, gotowana ryba, kawa, herbata, napoje klarowne: sok jabłkowy lub winogronowy bez miąższu.
Na dzień przed badaniem można zjeść lekkie śniadanie bez mleka, kisiel lub kaszkę na wodzie. Następnie prosimy o przygotowanie się lekiem przeczyszczającym zaleconym przez lekarza kierującego (Fortrans, Eziclen, CitraFleet, Moyipred). Od momentu zażycia leku przeczyszczającego nie wolno jeść. Można pić w dowolnej ilości niegazowane, klarowne napoje. - W dniu badania pozostać na czczo (nie jeść, nie pić).
* Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowanie leków (np. chorujące na nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczkę, astmę) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku, popijając niewielką ilością wody.
* Osoby chorujące na cukrzyce ( przyjmujące: Metformax, Siofor, Avamina, Formetic, Diaprel, Amaryl, Glibetic, Glucopluage, Symglic oraz insulinę) powinny skonsultować się z lekarzem kierującym na badanie odnośnie przygotowania do kolonoskopii. Ponadto powinny kontrolować poziom cukru 2 dni przed i w dniu badania, a w razie nieprawidłowości skonsultować się z lekarzem kierującym na badanie.
* Osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew, przeciwzakrzepowe ( Acenocumarol, Areplex, Plavix, Syncumar, Warfin, Xarelto, Acard, Polocard) powinny skonsultować się z lekarzem kierującym na badanie odnośnie przyjmowania innych leków.
- W celu potwierdzenia właściwego zrozumienia charakteru i przebiegu badania wymagane jest podpisanie przez pacjenta świadomej zgody na badanie, a także zgody na wykonanie czynności i zabiegów pielęgniarskich.
Kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym
Do badania kolonoskopowego w znieczuleniu ogólnym konieczne jest wykonanie badań:
- EKG
- morfologia krwi
- jonogram - sód, potas
Jeżeli pacjent pobiera leki obniżające krzepliwość krwi powinien oznaczyć wskaźnik INR.
Wyniki powyższych badań są ważne 7 dni
Do badania w znieczuleniu ogólnym w trybie ambulatoryjnym kwalifikowani są pacjenci w skali ASA 2 ( dobrze kontrolowane, łagodne schorzenia układowe np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca) i wiek poniżej 60 lat
Po badaniu obowiązuje bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przez 24 godziny!
Po badaniu Pacjent musi zostać odebrany przez osobę towarzyszącą.