Udar mózgu jest trzecią najczęstszą przyczyną niepełnosprawności w Polsce. Co roku rejestruje się 90 000 nowych przypadków tej choroby,  najczęściej wśród osób starszych. W wyniku niedrożności naczyń krwionośnych, dochodzi do niedotlenienia i obumierania mózgu. Pierwsze, trwałe uszkodzenia następują już po kilku minutach, dlatego od szybkiego wezwania pomocy zależy zdrowie i życie  osoby, która doznała udaru.

Jak rozpoznać udar mózgu?

Udarom towarzyszą objawy bardzo charakterystyczne:

  • Opadnięty kącik ust lub usta wykrzywione
  • Nagła niewyraźna mowa, trudność w znalezieniu słów
  • Nagłe problemy z widzeniem
  • Opadnięta, niewładna dłoń

Jeśli u kogoś lub u siebie zaobserwujesz któryś z nich – niezwłocznie zadzwoń na numer alarmowy 112. Liczy się każda sekunda!

Zachęcamy do pobrania i wydrukowania ulotki – nigdy nie wiadomo kiedy będzie potrzebna!

Skutki udaru można złagodzić

Najistotniejszą kwestią jest jak najszybsze podjęcie leczenia u Pacjenta ze stwierdzonym udarem. W przypadku udaru niedokrwiennego u wybranych pacjentów można zastosować leczenie farmakologiczne , które doprowadzi co zminimalizowania skutków choroby. mówi dr Anna Kubicka, Dyrektor ds. Medycznych Szpitala Powiatowego w Szamotułach.

– Kluczowe znaczenie w przywróceniu utraconych funkcji ma rehabilitacja. Należy podjąć ją już w pierwszych dniach po udarze. Chory powinien zostać objęty kompleksowym programem, dostosowanym do występujących zaburzeń neurologicznych. – podkreśla ekspertka.

Bezpłatny program rehabilitacji po udarze mózgu prowadzony jest między innymi w SP ZOZ
w Szamotułach.

Więcej informacji o zapisach na program rehabilitacyjny można znaleźć na: www.szamotuly.med.pl/poudarze/  lub poprzez zeskanowanie kodu QR na grafice.