Ważny numer telefonu:
+48 61 29 26 507 Pracownia
+48 61 29 26 544
Rejestracja

INFORMACJA DLA PACJENTÓW PRZYJMOWANYCH NA BADANIE KOLONOSKOPII
W WARUNKACH SZPITALNYCH

Szanowni Państwo,

prosimy o zastosowanie się do poniższych zaleceń mających ułatwić Państwu przygotowanie się do  badania kolonoskopii.

  1. Kolonoskopia to badanie umożliwiające dokładne obejrzenie błony śluzowej całego jelita grubego za pomocą giętkiego videoendoskopu.
  2. Przygotowanie do badania jest bardzo ważne, ponieważ od tego zależy dokładność przeprowadzonego badania. Niedostateczne przygotowanie skutkuje: ryzykiem przeoczenia zmian w jelicie albo koniecznością powtórzenia badania.

Bardzo prosimy o uważne przeczytanie i  przestrzeganie zaleceń:

  • Na 7 dni przed badaniem należy:
  • odstawić leki zawierające żelazo,
    – wykluczyć z diety tłuste wędliny i mięso,
  • nie jeść owoców pestkowych: winogrona, kiwi, truskawki, arbuz, jagody,
  • nie jeść pomidorów i nie pić soków pomidorowych,
    – wykluczyć ziarniste pieczywo, mak, pestki siemienia lnianego.
  • Na 3 dni przed badaniem nie jeść:

– świeżych owoców i warzyw (sałata, zielony groszek, kukurydza),

  • nie pić napojów gazowanych i mleka.

Zalecana dieta płynno-papkowata: kisiel, kleik, kaszka na wodzie, gotowana ryba, kawa, herbata, napoje klarowne: sok jabłkowy lub winogronowy bez miąższu.

  • Na dzień przed badaniem można zjeść lekkie śniadanie bez mleka, kisiel lub kaszkę na wodzie. Następnie prosimy o przygotowanie się lekiem przeczyszczającym zaleconym przez lekarza kierującego (Fortrans, Eziclen, CitraFleet, Moyipred). Od momentu zażycia leku przeczyszczającego nie wolno jeść. Można pić w dowolnej ilości niegazowane, klarowne napoje.
    W dniu badania pozostać na czczo (nie jeść, nie pić).

* Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowanie leków  (np. chorujące na nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczkę, astmę) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku, popijając niewielką ilością wody.

* Osoby chorujące na cukrzyce  ( przyjmujące: Metformax, Siofor, Avamina, Formetic, Diaprel, Amaryl, Glibetic, Glucopluage, Symglic oraz insulinę) powinny skonsultować się z lekarzem kierującym na badanie odnośnie przygotowania do kolonoskopii. Ponadto powinny kontrolować poziom cukru 2 dni przed i w dniu badania, a w razie nieprawidłowości skonsultować się z lekarzem kierującym na badanie.

* Osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew, przeciwzakrzepowe  ( Acenocumarol, Areplex, Plavix, Syncumar, Warfin, Xarelto, Acard, Polocard) powinny skonsultować się z lekarzem kierującym na badanie odnośnie przyjmowania innych leków.

3. W celu potwierdzenia właściwego zrozumienia charakteru i przebiegu badania wymagane jest podpisanie przez pacjenta świadomej zgody na badanie, a także zgody na wykonanie czynności i zabiegów pielęgniarskich.

Kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym

Do badania kolonoskopowego w znieczuleniu ogólnym konieczne jest wykonanie badań:

  1. EKG
  2. morfologia krwi
  3. jonogram -sód, potas

Jeżeli pacjent pobiera leki obniżające krzepliwość krwi powinien oznaczyć wskaźnik INR

Wyniki powyższych badań są ważne 7 dni

Do badania w znieczuleniu ogólnym w trybie ambulatoryjnym kwalifikowani są pacjenci w skali ASA 2 ( dobrze kontrolowane, łagodne schorzenia układowe np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca) i wiek poniżej 601at

Przygotowanie do kolonoskopi