Szpital Szamotuły Nasz szpital bliżej Was Jesteśmy po to aby pomagać chorym. tel.+48 61 29 27 100

Szanowni Państwo,

W miniony wtorek (18 lipca), między godz. 11.00 a 12.00, na terenie lądowiska przy ulicy Zamkowej w Szamotułach lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, co potwierdza zapis z zainstalowanego tam monitoringu. Niestety, z lądowiska skorzystano wbrew obowiązującym procedurom, tzn. nie powiadomiono właściciela lądowiska o lądowaniu helikoptera. W związku z zaistniałą sytuacją jako dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Szamotułach – zarządca lądowiska – zwróciłem się dziś (19 lipca) do LPR oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu z prośbą o pilne wyjaśnienia.

Z oczywistych względów teren lądowiska przy ulicy Zamkowej jest zamknięty i niedostępny dla osób postronnych. Zgodnie z Instrukcją Operacyjną Lądowiska, zatwierdzoną przez Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, informacje o planowanym wykorzystaniu lądowiska winny być przekazane telefonicznie Szpitalnemu Oddziałowi Ratunkowemu SP ZOZ. Tak się w tym przypadku nie stało.

CPR, dysponując śmigłowiec, nie powiadomiło szpitala o planowanym lądowaniu, w związku z czym nie było możliwe przygotowanie lądowiska do opuszczenia przez załogę śmigłowca medycznego. Powiadomienie szpitala o lądowaniu skutkowałoby otwarciem przez upoważnionego pracownika bramy wjazdowej na lądowisko – jak to dotychczas się odbywało.

Pielęgniarka koordynująca była wyraźnie zaskoczona sytuacją zaobserwowaną na monitoringu i skontaktowała się z dyspozytorem CPR w sprawie lądowania śmigłowca, oferując przysłanie karetki. Powiedziano jej, iż żadna pomoc nie jest potrzebna. Klucz do bramy lądowiska odebrali z SOR-u strażacy.

Z poważaniem

Remigiusz Pawelczak

dyrektor SP ZOZ w Szamotułach

 

pdf1 pdf1 pdf1 pdf1
Pismo do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu Pismo do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu Pismo do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie Pismo do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Szamotułach
ul. Sukiennicza 13
64-500 Szamotuły
NIP: 787-18-07-873 REGON 000553822
tel.+48 61 29 27 100 fax +48 61 29 27 102

logo szamotulym1Powiat Szamotulski jest dla SP ZOZ w Szamotułach podmiotem tworzącym. W Radzie Społecznej SP ZOZ, która jest organem doradczym dyrektora Zakładu, zasiadają między innymi przedstawiciele samorządu powiatowego

Wednesday the 25th. -